piątek, 19 sierpnia 2011

LATO Z MUZYKĄ - NEW JACK SWING

Niespełna dwa miesiące temu, podczas poszukiwania stacji radiowych w sieci AOL o tematyce lat 80tych, natrafiłem na ciekawą nazwę "80s Urban Music". Zastanawiałem się co to dokładnie jest? Co oznacza określenie miejska muzyka lat 80tych? Po uruchomieniu radia od razu poczułem się jak w domu. Powiedziałem sobie - tak to jest właśnie to czego długo szukałem! Muzyka,  przypominająca swoim rytmem utwory, które wcześniej słyszałem np. w filmie Wojownicze Żółwie Ninja z 1990 roku. Skoczne, taneczne melodie pełne radości i nadzieji, oraz rytmy spokojne i niezwykle nastrojowe. Taki rodzaj muzyki zwie się New Jack Swing, i to właśnie dla niego poświęciłem miejsce w dzisiejszym artykule. Zaczynajmy.
Mówiąc krótko - jest to gatunek muzyczny, a właściwie kompilacja powstała na terenie USA w latach 1986-1995. My jednak skupimy się na okresie 1986-1990. 
Przechodząc do meritum tematu. Gatunek, który charakteryzuje się fuzją kilku, zupełnie odmiennych gatunków - w związku z tym wyróżniamy tu następujące rodzaje muzyczne takie jak - Soul, Dance, Hip-Hop, Rap, R&B, Jazz, oraz Funk.

Skąd wzięła się owa nazwa New Jack Swing? Za jej twórcę uznaje się niejakiego Tedd'a Riley'a - producenta i piosenkarza, który wielokrotnie współpracował min. ze śp. Michaelem Jacksonem.


Riley początkowo należał do zespołu The Guy powstałego w roku 1987. Dzięki jego eksperymentom muzycznym, a konkretnie próbom łączenia muzyki w stylu R&B, z hip hopem, oraz stylem dance, udało mu się wykreować zupełnie nowy gatunek muzyczny.
O tym panu mógłbym napisać osobny artykuł, ale w tej chwili skupmy się na aktualnym temacie.
NJS nadaje się zarówno do słuchania, jak i do tańca. O czym świadczy jak już wcześniej powiedziałem niesamowite zróżnicowanie rytmiczne. Taneczne Np. Alexander O'neal - Fake, Bobby Brown - On Our Own, Karyn White - Secret Rendezvous, Johnny Kemps - Just Got Paid, czy też Babyface - It's No Crime.
Istnieją także utwory o zabarwieniu typowo soulowym, tutaj czołowym artystą jest Luther Vandross, czy na przykład piękna Vanessa Williams.
Warto także wspomnieć iż była to muzyka niesamowicie wysokich lotów, o czym świadczy wysoka popularność na amerykańskich listach przebojów. Wiele piosenek utrzymywało się na samym szczycie, zarówno wśród dyskotek, jak i stacji radiowych.
Neneh Cherry, która swoim debiutanckim utworem "Buffalo Stance" była bardzo bliska zdobycia Emmy Awards. (Nagrodę sprzątnął jej sprzed nosa duet - "Milli Vanilli").


Kawałek w wykonaniu Johnniego Kempa pt."Just Got Paid" królował przez dłuższy czas na parkietach.

To tylko niektóre przykłady licznych sukcesów artystów ze stajni New Jack Swingu.
Należy też dodać, że raperzy i hip hopowcy prezentowali w większości swoich utworów klasyczną sekcję śpiewaną, nie skupiali się tylko i wyłącznie na rapowaniu. I właśnie to jest bardzo charakterystyczną cechą New Jack Swingu. Osobiście nigdy nie przepadałem za dwoma powyższymi gatunkami muzycznymi, jednak w tej odmianie wszystko brzmi składnie i po prostu fajnie.  Czego nie można powiedzieć o artystach z pod tej samej gwiazdy (teoretycznie), którzy serwują nam "muzykę" od ostatnich 15 lat.
Kilka słów o czołowych artystach.
Skoro już mowa o samych artystach to początkowo skupmy się na mężczyznach, gdyż to oni w większość mieli szczególnie duży wpływ na dalszy rozwój gatunku. Ciekawe jest to, że mnóstwo artystów nie skupiało się tylko i wyłącznie na śpiewaniu, ale także na pisaniu, oraz działalności producenckiej. Na przykład Kenneth Brian Edmonds o zabawnym pseudonimie artystycznym "Babyface", zarówno śpiewał, jak i pisał piosenki dla innych gwiazd z tego samego gatunku - Bobby'ego Browna, Peebles, czy choćby Pauli Abdul.

Jedna z jego najbardziej znanych piosenek "It's no Crime" zajęła 7 miejsce na liście 100 najlepszych przebojów na terenie USA (1989), ponadto pierwsze miejsce w dziale Hot Black Singles i piąte miejsce wśród utworów typu Dance. Innym znanym wykonawcą w świecie New Jack Swingu jest Keith Sweat.

Jego pierwszy solowy album "Make It Last Forever" (1987) sprzedał się w ponad trzech milionach egzemplarzy. Z kolei utwór "I want her" trafił na pierwsze miejsce listy przebojów R&B, oraz piąte wśród muzyki Pop.
Następny znany artysta to niejaki Bobby Brown, o którym już wcześniej wspomniałem na łamach jednego z artykułów.

Swoją solową karierę rozpoczął w 1986 roku, kiedy to nagrał pierwszy album pt. "King of Stage". Jednak prawdziwy sukces osiągnął w 1988 roku, swoim albumem "Don't Be Cruel", wśród którego wyróżniamy 5 utworów, które znalazły się na liście stu najlepszych utworów na terenie USA. Piosenka "On Our Own", napisana specjalnie do filmu Ghostbusters 2 (1989), również święciła triumfy na listach przebojów.
Inni równie znani wykonawcy New Jack Swingu - Alexander O'neal, New Kids on the Block, Guy, New Edition, Heavy D and the Boys, McHammer, a także wielu wielu innych...
Pod tym linkiem znajdziecie pełną listę wszystkich artystów i artystek powiązanych z New Jack Swingiem.  
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_New_jack_swing_artists

Wreszcie przechodzimy do tematu kobiet. Po pierwsze - mamy tu do czynienia choćby z Vanessą Williams, która kilka lat wcześniej, bo w 1983 roku została pierwszą w historii afro-amerykańską Miss USA.

Śpiewała głównie spokojne, klimatyczne, soulowe kawałki, aczkolwiek nie brakowało w jej wykonaniu utworów w stylu dance. Większość z was zapewne kojarzy ją z filmu Egzekutor u boku Arnolda Schwarzeneggera. Kolejna równie piękna co utalentowana wokalistka Karyn White.

Jest pierwszą w historii artystką, której pierwsze trzy single znalazły się na pierwszym miejscu amerykańskiej listy R&B. (The Way You Love Me, Love Saw It, oraz Superwoman).
Prawdopodobnie zdziwi was, fakt że na liście znajduje się także jedna z najbardziej znanych artystek lat 80tych Paula Abdul.

Otóż Paula miała kilka piosenek w stylu New Jack Swing, najbardziej znanym był "(It's Just) The Way That You Love Me", który znalazł się na 10 miejscu listy R&B, oraz na 88 miejscu, w rok później (1989) awansował na 3 miejsce 100 najlepszych przebojów w USA.
Inne równie znane artystki - Jody Watley, Neneh Cherry, Peebles, The Good Girls, Shanice, Janet Jackson i wiele innych....
Za każdym razem kiedy mam styczność z twórczością wyżej wymienionych kobiet, nasuwa mi się następujące pytanie - Gdzie podziały się te wszystkie piękne, naturalne i utalentowane kobiety w przemyśle muzycznym? No cóż. W dzisiejszych czasach nie liczy się talent, tylko w dużej mierze koneksje i znajomości. W końcu trzeba kogoś wypromować (na siłę), prawda? W związku z tym mamy dzisiaj do czynienia w większości z beztalenciami, tudzież silikonowymi potworami, które straszą nas zarówno swoim wyglądem, jak i twórczością.
Podsumowując, chciałbym zachęcić wszystkich, a szczególnie młodsze pokolenie do zapoznania się z owym gatunkiem muzycznym. Uważam, że większość utworów nadal odnosiłaby sukcesy na parkietach, gdyż nie odstają one ani melodyjnie, ani tym bardziej rytmicznie od tego co serwują nam w dzisiejszych klubach tanecznych. Co ja wygaduję. Prawda jest taka, że są zdecydowanie lepsze od dzisiejszych rytmów, nie mówiąc już o wokalu:)

Poznajcie prawdziwą muzykę, najlepiej za pomocą internetowego Radia (nie działa pod Mozillą).

Felton Raiman

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza