wtorek, 1 stycznia 2013

Indiana Jones jakiego jeszcze nie widzieliście - czyli sceny usunięte.Specjalnie dla was udało nam się znaleźć całą garść unikatowych zdjęć z usuniętych scen. Niektóre z nich pochodzą z najnowszego wydania BluRay (Jeśli ktoś nie wie na co wydać pieniądze, które zgromadził pod choinką, oto odpowiedź.), inne natomiast z różnego rodzaju książek, albumów na temat tworzenia trylogii jak i bezpośrednio z planu filmowego. Skoro już mowa o pakiecie BluRay "Indiana Jones The Complete Adventures" to warto wspomnieć, że oprócz odrestaurowanych cyfrowo wszystkich czterech części, na płycie nr. 5 znajdziemy także sceny usunięte (po raz pierwszy) wewnątrz dokumentu "Making of Raiders of the Lost Ark" (niestety nie wszystkie z tych które wam zaprezentujemy). Przejdźmy więc do konkretów.


Poszukiwacze Zaginionej Arki

1. Satipo w tarapatach

Podczas zwiedzania jaskini, wspólnik Indiany "Satipo" wpada w głęboką dziurę. Indiana pomaga mu się z niej wydostać.

2. Spotkanie dr. Jonesa z atrakcyjną studentką na korytarzu uczelni

Podczas rozmowy z Marcusem na korytarzu uczelni, do dr. Jonesa podchodzi studentka o imieniu Susan, która prosi go o prywatne spotkanie. On odpowiada jej, że będzie dostępny  po południu w swoim gabinecie.


3. Konkurs picia alkoholu.

Wydłużona scena konkursu w piciu alkoholu.


4. Pierwsze spotkanie z Marion

Część sceny w barze została zachowana w filmie, który dobrze znamy, jednakże pierwotnie była dłuższa, zawierała więcej dialogów - między innymi:
Marion opowiada Indianie o tragicznej śmierci Abnera, który zginął przysypany przez lawinę.
Indiana po wysłuchaniu tych wszystkich opowieści, zmierza w kierunku wyjścia, jednak wraca za namową Marion. Dochodzi do pocałunku.


5. Indy i Marion na straganie

Marion, chce aby Indiana kupił jej coś ciekawego przy jednym ze straganów. Wtem coraz więcej sprzedawców zaczyna ich obskakiwać. Są tak natarczywi, że ostatecznie nasz bohater musi ich przepędzić.


6. Słynna walka z Arabem w czarnych szatach

Pierwotnie Indiana scena walki miała być znacznie dłuższa. A nasz bohater miał posługiwać się batem. Jednak w tym okresie Harrison Ford miał problemy zdrowotne - biegunka, nie mógł za długo przebywać na planie, w związku z tym kręcenie sceny nieustannie się przedłużało. Scena nigdy nie została do końca nakręcona, niemniej można obejrzeć to co zostało zachowane na zdjęciach i w archiwalnym materiale filmowym dostępnym w dodatkach na blurayu.
Ostatecznie to Ford podszedł do Spielberga i zaproponował, czemu po prostu nie miałby zastrzelić swojego przeciwnika. W ten sposób powstała jedna z najbardziej kultowych i zabawnych scen w uniwersum Indiany Jonesa.


7. Panikujący Sallah

Po tym jak Sallah pomógł Indianie zejść do sali z makietą. Widzimy jak dwóch żołnierzy rozkazuje mu iść z nimi, aby pomóc przy wyciąganiu samochodu, który ugrzązł w piasku. Po drodze gubi linę.
Błąka się po niemieckim obozie, jednocześnie kombinując jak tu teraz wyciągnąć Indianę z sali z makietą.
Wywołuje pewnego rodzaju zamieszanie. Wylewa zawartość garnka na stacjonujących w pobliżu oficerów , obiecując że szybko przyniesie im wodę. - Naprawdę śmieszna scena:)
W tym czasie udaje się do jednego z namiotów gdzie wyszukuje pewną alternatywę dla liny. Scena została całkowicie usunięta z filmu, ponieważ na planie zdjęciowym powstało za dużo dymu, przez który cała scenografia została zbytnio przyciemniona. Spielberg nie chciał tracić czasu na ponowne nakręcenie sceny.


8. Egzekucja Sallaha

Po tym jak Marion i Indy zostają zamknięci wewnątrz grobowca. Płk. Dietrich rozkazuje, aby Sallah został natychmiast rozstrzelany. Wyrok miał wykonać młody żołnierz, który jednak miał pewne obiekcje. Żołnierza zagrał młody student, przebywający wówczas na wakacjach w Tunezji. Mimo tego, że był zupełnie niedoświadczony jeśli chodzi o aktorstwo, to w niezwykle przekonujący sposób potrafił wytłumaczyć, wyjaśnić dylemat młodego żołnierza, który musi zdecydować o egzekucji bezbronnego człowieka. Sam Spielberg pogratulował młodemu świetnego występu, jednocześnie zaznaczył że najprawdopodobniej owa sekwencja zostanie usunięta ze względu na jej czas trwania.


9. Marion w grobowcu

Wydłużona scena w grobowcu - poszukiwanie wyjścia.
W pierwotnej wersji scena zawierała więcej unikatowych ujęć grobowca. Została ostatecznie skrócona.


10. Arab siedzący przy wyjściu z grobowca

Koczujący przy wyjściu z grobowca arab po ujrzeniu Indiany i Marion jest tak spanikowany, że ostatecznie mdleje.
W wersji kinowej można dostrzec jego sylwetkę.


11. Podróż Indiany na peryskopie łodzi podwodnej

O ile pozostałe sceny to jedynie miły dodatek do filmu, to ta scena po prostu powinna się znaleźć w wersji kinowej. W końcu chyba każdy z nas zastanawiał się w jaki sposób Indiana przetrwał podróż łodzią podwodną? Oto dowód, że owa scena została nakręcona.

12. Belloq i ceremonia

Belloq przygotowuje się do ceremonii otwarcia Arki Przymierza.
Indiana Jones i Świątynia Zagłady

1. Podróż na słoniach

Scena usunięta pokazuje, że słoń, na którym podróżowała Willie Scott reagował nie tylko na nieprzyjemny dla niego zapach drogich perfum, ale także na operowy śpiew naszej bohaterki. Kiedy to postanowiła się podłączyć pod wokal Indiany Jonesa i Short Rounda.2. Obiad u Maharadży

Indiana i Shorty wybierają się na uroczysty obiad w pałacu Pankott.


3. Indiana Jones i wężowy posąg

Tuż po pierwszej złożonej ofierze, Indy udaje się do centrum świątyni, po to by zabrać Kamienie Shankarry. Zaraz po tym jak wkłada je do worka, zauważa statuetkę węża u podnóża ołtarza.  W pierwotnej wersji filmu miał jej się przyjrzeć i dotknąć (uśmiechając się). W związku z jego wężową fobią, Spielberg postanowił, że Indiana jedynie poprawi swój kapelusz (gestykulacyjne - witam).4. Ucieczka Willie

Willie i Shorty czekając na powrót Indiego natykają się na okultystów. Widzimy, że Shorty zostaje przez nich schwytamy. Natomiast jeśli dobrze się przyjrzymy, zobaczymy że Willie jednak udało się uciec.
Scena usunięta pokazuje jak Willie wraca przez pokój pułapkę i robale do swojego pokoju w pałacu, tylko po to by natknąć się na emisariusza Maharadży - "Chattar Lal". Opowiada mu o tym co widziała. On na to: Tak Panno Scott. Zabiliśmy tego człowieka. Willie przerażona rozgląda się dookoła, widzi okultystów. Mdleje. Dziwne, że całą sekwencję wycięto z kinowej wersji filmu, gdyż wyjaśniała nam co się stało z Willie, w jaki sposób została schwytana, a także pokazywała, że Chattar Lal znacznie wcześniej należał do kultu "Thugee".
5. Palący się Thuggee

Shorty, który musi przymusowo pracować w kopalni widzi jak rozgrzany kawałek skały uderza w jednego z okultystów, który po całym zdarzeniu zastanawia się gdzie jest i co się dzieje. Podchodzi do niego dwóch innych sługów kapłana ze stwierdzeniem - Musimy cię zabrać do Mola Rama. Ta scena wyjaśnia nam, skąd Short Round wiedział, że Indy ocknie się po tym jak przypali go ogniem.

6. Indiana kontra Chattar Lal

W filmie widzimy jak przy pierwszej próbie wyciągnięcia Willie z klatki na Indiego rzuca się Chattar Lal. Indy ostatecznie uderza go z całej siły, a ten zostaje przygnieciony kołowrotkiem. W następnych ujęciach widzimy jak czołga się nieopodal całego zdarzenia. Wygląda na to, że Spielberg chciał sprytnie skrócić scenę, dając do widzowi do myślenia, iż Chattar Lal ostatecznie uciekł ze Świątyni. Jednak scena usunięta wyraźnie pokazuje, że Indiana kontynuował z nim walkę. Prawdopodobnie po tym jak wyciągnął Willie z klatki. Tamten rzucił się na niego po raz drugi. Tym razem Indy pchnął go na klatkę, w której wcześniej siedziała Willie, następnie kopniakiem zrzuca go do lawy. Chattar Lal resztkami sił trzymając się klatki ostatecznie spada do lawy z całym mechanizmem, który nie wytrzymuje ciężaru i urywa się.7. Ucieczka ze Świątyni

Za pewne wielu z nas zastanawiało się dlaczego Indiana wraz z przyjaciółmi zamiast uciec przez Pałac tak jak to zrobiły dzieci, wybrał drogę przez kopalnie?
Ta scena wyjaśnia wszystko.
Otóż nasi bohaterowie pomogli dzieciom przejść bezpiecznie po wcześniej ułożonej kłodzie przez przepaść wypełnioną po brzegi lawą. Jednak kiedy przyszła kolej na Short Rounda, drewno uległo spaleniu. W związku z tym kopalnie pozostały jedyną alternatywną drogą ucieczki. Spielberg postanowił ostatecznie wyciąć scenę ze względu na jej czas trwania.Indiana Jones i Ostatnia Krucjata


1. Ludzie Donovana porywają Indy'ego

W pierwotnej wersji filmu. Indiana zostaje zaprowadzony do apartamentu Donovana wbrew swojej woli. Nawet grożą mu bronią.
W wersji kinowej widzimy tylko fragment tej sceny.


2. Podróż samolotem do Wenecji

Widzimy nieco więcej scen rozgrywających się wewnątrz prywatnego samolotu Donovana.
Fragment z tej sceny zachował się w wersji kinowej. Indiana czytający pamiętnik ojca.3. Biblioteka

Indiana Jones wraz z Dr. Schneider, oraz Marcusem przeszukują bibliotekę.


4. Sallah i wielbłąd

Pierwotnie pościg nazistów za Sallahem i Marcusem był nieco dłuższy i zawierał w sobie dwie konkretne sceny.
Pierwszą z nich było uderzenie wielbłąda przez Sallaha, który zaczyna pluć w stronę ścigających ich nazistów. Druga to jego pojedynek z dwoma nazistami (tuż po tym jak schwytano Marcusa).5. Konfrontacja z lokajem w zamku Brunwald

Po tym jak Indy nokautuje lokaja widzimy jak ukrywa jego ciało w pobliskim sarkofagu, na którym wygrawerowana twarz przypomina z wyglądu samego poszkodowanego:)
W ostatecznej wersji filmu Indiana jedynie nokautuje delikwenta.
Ponadto w scenariuszu służący miał odpowiedzieć - Jeśli ty jesteś szkockim lordem, to ja jestem Jesse Owens (czarnoskóry biegacz Olimpijski, który pokonał nazistowskie Niemcy w 1936 roku). Później Spielberg i Lucas zmienili Imię i Nazwisko na Mae West (popularna gwiazda filmowa w latach 30tych). Jednak ostatecznie zdecydowano się na Myszkę Miki.


6. Indiana Jones po spotkaniu z Hitlerem

Po niespodziewanym spotkaniu w cztery oczy z samym Hitlerem i otrzymaniu od niego autografu, Indy zostaje zaczepiony przez pewnego SS-mana, który zwraca mu uwagę, że przeszkadza w uroczystości. Indiana mocnym ciosem powala delikwenta, następnie zabiera mu płaszcz. Scena wyjaśnia skąd nasz bohater ma na sobie czarny płaszcz podczas pobytu na lotnisku.


7. Na lotnisku w Berlinie

W pierwotnej wersji filmu scena na lotnisku była dłuższa. (a właściwie cała seria scen) Pokazywała między innymi jak Indiana zauważył Płk. Vogela, kręcącego się przy kasach biletowych. W związku z tym, że niemal wszystkie zostały obstawione przez oddziały gestapo, Indy mógł skorzystać z jedynej wolnej, w której sprzedawano bilety tylko i wyłącznie na podróż Zeppelinem. W kinowej wersji filmu zachowano niewielki fragment ze scen na lotnisku.

8. Indiana Jones kontra agent Gestapo

W kinowej wersji filmu widzimy ujęcie kiedy na pokład Zeppelinu zmierzają Płk. Vogel wraz z agentem gestapo (w tej roli aktor, kaskader, który grał kilka różnych postaci we wcześniejszych odsłonach serii - Pat Roach). Następnie widzimy jak przerażony Indiana zagaduje biletera i idzie z nich na górę po schodach.
Scena usunięta wyjaśnia skąd i w jaki sposób nasz bohater zdobył strój biletera, oraz co się stało z agentem gestapo, który dziwacznie zniknął i już się nie pojawił. Otóż Indy nokautuje biletera, przebiera się w jego strój, jednakże przy samym wyjściu z górnego pokładu wpada na agenta Gestapo. Dochodzi do walki, z której Indiana wychodzi zwycięsko, a następnie niszczy radiostację ( o czym wspomina w kinowej wersji filmu, podczas ucieczki z Zeppelinu).


9. Opowieści pijanego pilota

Na pokładzie Zappelinu, którym podróżują nasi bohaterowie pewien weteran z czasów Pierwszej Wojny Światowej, notabene pilot, próbuje zaimponować pozostałym pasażerom swoimi niezwykłymi historyjkami. Prawdopodobnie scena ta jest przeplatana na zmianę ze scenami konwersacji między Indianą i jego ojcem. Natomiast kiedy już schodzą pod pokład by uciec samolotem, pozostali pasażerowie zostają poinformowani na temat obecności szpiegów na pokładzie. W związku z tym część z nich rusza w pościg za Indianą i Henrym, w tym także pijany pilot, który oferuje swoją pomoc w schwytaniu szpiegów.
Dalej widzimy, że do akcji przyłącza się także agent Gestapo z podbitym limem, podczas ostatniej konfrontacji z Indy'm:)
Nietrzeźwy pilot czym prędzej wskakuje do drugiego samolotu, wraz z nim pilot - młodzik, dodatkowo ładuje się tam gestapowiec. Odczepiają samolot, jednak pilot nadal będący w stanie wskazującym zapomina włączyć silnik:) Samolot spada.

10. Stacja kolejowa w Iskenderun

Dodatkowe ujęcia na stacji kolejowej w Iskenderun, gdzie Indiana, oraz jego ojciec mieli się spotkać z Sallahem. Scena ta wyjaśnia w jaki sposób bohaterowie dotarli do Iskenderun.11. Śmierć Kazima

Aktor Kevork Malikyan i Spielberg poświęcili wiele godzin na przygotowanie tej sceny. W scenariuszu Kazim kładzie swoje dłonie na ramionach Elsy, powoli usuwając się na ziemię. Ona odciągając ręce zauważa, że ma na sobie jego krew. Cała scena miała być znacznie bardziej dramatyczna, niż ta w ostatecznej wersji filmu, jednakże reżyserowi nadal nie odpowiadał efekt końcowy, dlatego nakręcono całkiem alternatywne ujęcia.


12. Indiana wspina się po skalnym zboczu

Widzimy w jaki sposób Indiana wydostał się ze spadającego w przepaść czołgu.

13. Kanion Półksiężyca

Indiana Jones, wraz ze swoim ojcem, Marcusem i Sallahem obserwują jak Niemcy wysadzają skały, aby odkryć wejście w Kanion Księżyca. Scena ta wyjaśnia nam, w jaki sposób naszym bohaterom udało się tak szybko odnaleźć wejście do kanionu.14. Słowo Boże.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza