poniedziałek, 5 września 2011

Czy wiesz że (3) - Czołowi amerykańscy aktorzy komediowi lat 80-tych to… Kanadyjczycy!

Kanada to taka dziwna kraj.

Ogromny twór państwowy na północ od Wielkich Jezior to jakby kompletne przeciwieństwo południowego sąsiada. Nigdy nie prowadziła wojen, nie była molochem gospodarczym, ani nie trzęsła światową kulturą. Nawet populacja jest śmiesznie niska patrząc na skalę terytorium i porównując ją do 300 już milionów szczęśliwych jankesów.

Powierzchnią ustępuje jedynie Rosji, teoretycznie predestynowałoby to ją więc do odgrywania jakiejś poważniejszej roli w dzisiejszym świecie. Tymczasem ta jak na złość siedzi sobie cicho i spokojnie niczym jakiś malutki Liechtenstein czy Andora. Jest ten wielki liść klonu na mapie a jakby go w ogóle nie było. Bo czy ktoś słyszał kiedyś o kanadyjskiej gorączce złota, zdobywaniu kanadyjskiego dzikiego zachodu, kanadyjskiej mafii… politykach, komputerach, samochodach, przemyśle filmowym, przemyśle lotniczym, parkach narodowych, albo fast foodowych sieciach?

Co oni tam tak właściwie robią?… może poza graniem w hokeja?

Nic dziwnego więc, że ten aż za bardzo miłujący spokój uśpiony lewiatan od dawna jest popularnym obiektem żartów wśród Amerykanów. Blaaame Canadaaa!... wymienić choćby „South Park” czy „Operację Bekon” … a z ostatnich lat np. „Narzeczonego mimo woli” czy „Wampiry i świry”.
Słyszalne nieraz slogany o Kanadzie jako 51-ym stanie nie są do końca żartem, ale poniekąd stwierdzeniem dokonanego ( choć oczywiście nie politycznie )  faktu. 

Wydaje nam się, że odkryliśmy powód takiego stanu rzeczy. I jest on bardzo prosty… 
Po prostu wszyscy Kanadyjczycy mieszkają w Stanach! 
No dobra, może nie wszyscy. 
Jednak liczba osób o korzeniach z Toronto czy Ottawy a które na amerykańskiej scenie czy to artystycznej czy biznesowej zaszły naprawdę wysoko jest imponująca. Widać, że podczas gdy jankesi z werwą odpierali na południu falę „najeźdźców” z Meksyku, kanadole dokonali udanej inwazji z zaniedbanej północy…

A jako że nikt ich nie powstrzymywał doszli aż do słonecznej Kalifornii… tam dokonali podboju Hollywoodu… i - jak to z Kanadyjczykami – nikt się o tym oczywiście nie dowiedział!

My jednak postanowiliśmy tę długo skrywaną tajemnicę światu ujawnić. 

Być może obiło Wam się kiedyś o uszy, że miłośnikami syropu klonowego nie bez powodu są Pamela Anderson, Jim Carrey, Matthew Perry, Mike Myers czy Donald Sutherland ( a co za tym idzie i jego synek Kiefer ).

Oto zatem ( mocno skrócona ) lista kanadyjskich najeźdźców, którzy w latach 80-tych zawładnęli amerykańską komedią:  #1. Leslie Nielsen


Nasz ulubieniec, Frank Drebin pochodzi z kanadyjskiej prowincji Saskatchewan… To by tłumaczyło dlaczego nie umiał zaśpiewać amerykańskiego hymnu.


#2.  Michael J. Fox


Doc Hollywood i Nastoletni wilkołak w jednym, który posiadł umiejętność poruszania się w czasie. Pierwszy Kanadyjczyk, który uwiódł własną matkę i… Z PEWNOŚCIĄ… pierwszy Kanadyjczyk, który przejechał się na antygrawitacyjnej deskorolce. W dodatku skubaniec nigdy się nie starzeje…  


#3. Dan AykroydZnany miłośnik bluesa i Pogromca Duchów. Nieoficjalnie czołowy amerykański szpieg, który do spółki z Chevy Chase’em uratował świat od nuklearnej zagłady w 1985-ym. Prywatnie mąż pięknej Donny Dixon.


#4. John CandyDaleki kuzyn Chewbacci, pomagał Brewsterowi wydawać miliony, pierwszy trener jamajskiej dryżyny bobslejowej. Przesympatyczny i przeutalentowany grubasek odszedł od nas niestety w 1994-ym roku, w wieku zaledwie 43 lat . 


#5. Rick Moranis


 Zmniejszył swoje dzieciaki… I wszystko jasne. To może zrobić tylko Kanadyjczyk.


#6. Martin Short


Nie dajcie się zwieść jego zniewalającemu urokowi i uśmiechowi. Ten mały to pewnie przywódca! Z takim wzrostem musiał mieć coś w zanadrzu by zrobić taką karierę. Podbój Ameryki to dla niego za mało więc zwerbował paru Amigos i ruszył na Meksyk. Rozprawił się z pewnym lokalnym mafioso, rozpoczynając tamtejsze wojny gangów.


#7. Eugene Levy


No co jak co, ale w życiu bym nie przypuszczał, że on również należy do szajki! Perfekcyjny do roli amerykańskich Włochów, Żydów, czy nawet arabów… a w rzeczywistości pochodzi z Ontario. Jego życiową misją jest pranie mózgów amerykańskich nastolatków w niekończącej się serii American Pie.  


#8. Catherine O’Hara 


Mama Kevina. Ciekawe czy on wie? 


# 9. Phil HartmanPamiętany głównie z grania negatywnych postaci. Zginął tragicznie - w czasie snu został zastrzelony przez własną żonę. Jego ostatni film - Small Soldiers ( 1998 ), ukazał się już pośmiertnie a sceny z Philem gruntownie przemontowano dla uszanowania komika.  


---

Ci dranie rujnują opinię wydziału specjalnego, gubią własne dzieci i wprowadzają zamęt czasowo-przestrzenny! A może Wy znacie jakichś innych ukrywających się kanadyjskich barbarzyńców. Wyłapmy ich wszystkich! ;)

Mazin

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza