niedziela, 22 lipca 2012

Galeria Bad Guy'ów (4) - Billy DragoOdpowiedzcie sobie na pytanie - Czy to nie jest twarz z najgorszych koszmarów sennych?

Zapewne większość fanów kina lat 80tych doskonale kojarzy tego pana.
William Eugene Burrows znany wszystkim pod swoim pseudonimem artystycznym Billy Drago. Jest aktorem wręcz stworzonym do grania ról czarnych charakterów, zarówno tych pobocznych, jak i przewodnich. Przyszedł na świat w mieście Hugoton w stanie Kansas w roku 1945. Jego pseudonim pochodzi od nazwiska panieńskiego babki. Zdziwicie się, ale jego pochodzenie obejmuje zarówno Apaczów, jak i Romów. W jednym z odcinków Straznika Teksasu zagrał Indianina o imieniu "Running Wolf", który stanął do konfrontacji z Chuckiem. Ale jak powszechnie wiadomo nikt nie wychodzi cało ze starcia z Norrisem.
Wracając jednak do czasów bardziej przeszłych. Billy po ukończeniu szkoły średniej, podjął pracę jako kaskader w western parku w Boot Hill w Dodge City. Kilka lat później rozpoczął naukę na Uniwersytecie w Kansas. Po ukończeniu studiów przez pewien czas pracował jako DJ z rozgłośni radiowej w Winfield i Falfurias w stanie Teksas. W międzyczasie urodził mu się syn Darren Eugene Burrows, który z czasem poszedł w ślady ojca ( pamiętacie sympatycznego Indianina Eda z Przystanku Alaska? )
Drago występował z trupą aktorską w Kanadzie, następnie przeniósł się do Nowego Yorku, gdzie na dobre rozkręciła się jego kariera. Co prawda pojawił się po raz pierwszy w filmie dopiero w roku 1979, czyli stosunkowo późno, bo w wieku 34 lat. Pierwsze obrazy z jego udziałem to: "No other Love", "Windwalker" , "Cutter's Way". Często pojawiał się dosłownie na chwilę np. w pojedynku z samym Clintem Eastwoodem w "Pale Rider" albo jako jeden z psychopatów, którzy urządzali sobie polowania na turystów w "Hunter's Blood" (1985).

Drago jako jeden z zastępców skorumpowanego szeryfa.
Celuje w Clinta. Jak myślicie, kto wygra ten pojedynek?

W tym samym roku miał także swój udział w teledysku do utworu muzycznego "Silent Running" w wykonaniu znanej wówczas grupy Mike and the Mechanics.
Jednak tak naprawdę to późniejsze dzieła przyniosły mu znacznie większy rozgłos. Szczególnie niezwykle charakterystyczna rola prawej ręki Ala Capone'a - Franka Nittiego w filmie Briana DePalmy z 1987 roku pt. "Nietykalni".


Jest to jednocześnie jego najbardziej znana rola. Inną większą produkcją z jego udziałem okazała się kontynuacja kultowego przeboju z połowy lat 80tych pt. "Delta Force" . Drago zagrał bezwzględnego Bossa narkotykowego, który w akcie zemsty zabija kumpla głównego bohatera. A deptać mu po piętach będzie nie kto inny jak sam Chuck Norris.


Billy wystąpił jeszcze w kilku innych produkcjach z Norrisem. Np. "Invasion USA", "Hero and the Terror" i w jednym z odcinków wcześniej wspomnianego przeze mnie serialu "Strażnik Teksasu" . Łącznie ma na swoim koncie występy w ponad 50 produkcjach kinowych i telewizyjnych. Do dzisiaj jest aktywny zawodowo.


Felton Raiman

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza