poniedziałek, 6 sierpnia 2012

Jan-Michael Vincent – Zakończony lot bohatera serialu AirwolfAktor urodził się 15 lipca 1944 roku w Denver, w stanie Colorado. W okresie nauki w szkole średniej wraz z rodzicami przeprowadził się do Hanford w Kalifornii, tam też ukończył Hanford High School, a następnie podjął studia na Ventura College. Już jako absolwent Ventura College trafił do służby w Gwardii Narodowej. Po odbyciu służby w Gwardii Narodowej zajął się  zawodowo aktorstwem. W latach 60 jego kariera aktorska zaczęła się intensywnie rozwijać. W 1967r.  zagrał niewielką rolę  w The Mystery of the Chinese Junk, W 1968 r. wystąpił w Journey to Shiloh, a w międzyczasie zagrał jeszcze w westernie Los Bandidos (Bandyci).   

Wypada wspomnieć, że w 1969 r. Vincent wystąpił u boku samej legendy ówczesnego kina Johna Wayne`a  w westernie The Undefeated. Na swoim koncie Jan Michael Vincent ma też udział w popularnym serialu Bonanza, gdzie zagrał w kwietniu 1969 r. w odcinku The  Unwanted. W latach siedemdziesiątych jego znaczącym udziałem aktorskim była rola jaką kreował w The Mechanic z 1972 r., w tym filmie główną rolę zagrał Charles Bronson, Vincent po tymże filmie cały czas podkreślał, że gra u boku Charlesa Bronsona wiele mu dała odnośnie polepszania umiejętności gry aktorskiej. W latach siedemdziesiątych Vincent zagrał jeszcze w White Line Fever (1975), Vigilante Force (1976), oraz Baby Blue Marine (1976).  Powyższe filmy przyniosły aktorowi nie małą popularność, jednakże najlepsze czasy jego kariery miały dopiero nadejść, już pod koniec lat 70 Vincent zaczął popadać w nałogi, szczególnie uciążliwym problemem z jakim się wtedy zaczął zmagać był alkoholizm. Na początku lat 80 aktor zaczął dostawać sporo propozycji ról w serialach telewizyjnych. Została zwrócona na niego uwaga świata seriali telewizyjnych po jego występie w Defiance  z 1980 r. Co prawda film nie został przychylnie zrecenzowany przez krytykę filmową, lecz Vincent indywidualnie uzyskał dobre noty krytyków i wielu fanów.  W 1983 roku pojawił się w 7 odcinkach mini serialu The Winds of War. Jednak to nie wyżej wymienione produkcje zapewniły mu masową rozpoznawalność i uznanie wśród widzów, a główna rola w serialu Airwolf, (1984-1986) w którym to Vincent wcielił się w postać znaną jako „Stringfellow” Hawke, podczas kręcenia serialu Vincent zarabiał największe pieniądze w całej swojej karierze aktorskiej. W owym okresie nie brakowało różnych doniesień na ten temat, jedna z plotek odnośnie tej kwestii głosiła, że aktor od jednego epizodu inkasował kwotę opiewającą na sumę $200.000. Podczas kręcenia tego kultowego serialu lat 80 u Vincenta zaczęły odzywać się „demony przeszłości” mianowicie jego problemy alkoholowe oraz uzależnienie od narkotyków zaczęły brać górę nad jego pracą aktorską co zagrażało kontynuacji serialu. Na szczęście aktor udał się po raz pierwszy na terapię tych uzależnień. Rolą pilota super helikoptera Vincent zaskarbił sobie prawdziwe rzesze fanów, w USA serial bił wszelkie rekordy popularności. 


Po zakończeniu prac nad serialem Airwolf, Jan Michael Vincent grywał epizody w niskobudżetowych i miażdżonych przez krytykę produkcjach. Sam aktor zaczął coraz bardziej zmagać się ze starymi niszczącymi go coraz bardziej nałogami, jego problemy alkoholowo-narkotykowe zakłóciły, a właściwie zrujnowały świetnie zapowiadającą się karierę aktorską. My jednak zawsze będziemy mieć w pamięci jego rolę właśnie z serialu Airwolf, dla wielu widzów pozostanie on nieustraszonym super pilotem nie bojącym się żadnego wyzwania.


Pozdrawiam 80s-owo.

Lewis Mathion

1 komentarz: