niedziela, 26 czerwca 2011

"Cenzura!" (3) - czyli czego nie powinieneś kupować w media markcie ;)

Tak jak wcześniej zapowiadałem. Dalszy ciąg artykułu na temat cenzury, oraz jakości polskich wydań filmów dvd.

Naznaczony Śmiercią - Stary dobry Seagal powraca w jednym z najlepszych swoich filmów. Mnóstwo brutalnych scen walk, szkoda tylko że nie do końca widocznych. Pierwsze polskie wydanie zostało niemiłosiernie pocięte (ok. 30 sekund, ale jakże cennych sekund!). - Dostępne bez cenzury - Wydanie z informacją "Film z Polskim Lektorem", lub wydanie Blu Ray.Pluton  - Ten, moim skromnym zdaniem najlepszy film na temat wojny w Wietnamie, doczekał się (podobnie jak kilka innych produkcji) dwóch wydań w formacie DVD. Stare wydanie, które zawiera polskie napisy bez lektora jest obecnie trudno dostępne. Niestety wydanie, które zazwyczaj widzimy w sklepach zawiera jedynie polskiego lektora z dd 2.0. To bardzo dziwne, gdyż na górze okładki widnieje napis "Film z polskim lektorem", a takie wydanie zazwyczaj oznacza jedno i drugie, lektor ma być zazwyczaj miłym (dla niektórych) dodatkiem. Nie w tym wypadku. Fani kultowych produkcji lat 80-tych unikajcie tego wydania. - Wydanie warte uwagi? - Albo stare polskie wydanie z polskimi napisami, albo najlepszym rozwiązaniem jest zakup na allegro brytyjskiego wydania filmu w wersji Definitive Edition, które oprócz polskich napisów i lektora zawiera mnóstwo dodatków, a także dźwięk angielski DTS!


Predator - Kolejna kultowa produkcja, która została niemiłosiernie pocięta. Mowa tu o pierwszym wydaniu tego filmu. - Dostępne bez cenzury - Szukajcie polskiego wydania z informacją " Film z polskim lektorem". Unikajcie wydania z okładką, na której widnieje postać Arnolda na celowniku Predatora! Ponadto dostępne jest u nas wydanie Blu Ray.
Predator 2 - Predator nie ma szczęścia w Polsce. Pierwsza część trafiła do nas w wersji ocenzurowanej (pierwsze wydanie), natomiast druga została okrojona z polskich napisów! Dostajemy jedynie polskiego lektora w wersji dd 2.0. - Wydanie warte uwagi? - Pierwsze wydanie tego filmu w Polsce, które co ciekawe zawiera napisy pl, a z kolei nie posiada lektora. No i oczywiście wydanie Blu Ray, które jest jak się można domyśleć, najlepszym wydaniem tej produkcji na naszym rynku (dostępny polski lektor i napisy).


Tango i Cash - Ta zwariowana komedia sensacyjna z lat 80-tych, niejednokrotnie parodiująca wcześniejsze dokonania głównych aktorów (Sylvester Stallone i Kurt Russel) została potraktowana w naszym rodzimym kraju niczym typowe szmiry, które mam okazję oglądać od ponad 10 lat. Po pierwsze i najważniejsze film jest w wersji ocenzurowanej, usunięto ponad 1 minutę i 50 sekund scen akcji. (Polskie wydanie bazuje na starym brytyjskim wydaniu) Jest to tym bardziej absurdalne, gdyż film tak naprawdę nie jest jakąś produkcją hardcorową jeśli chodzi o przemoc. Po drugie dystrybutor nie pokusił się o dodanie nalepki w stylu "Film w wersji ocenzurowanej". Najwyraźniej dystrybutorzy nigdy nie przeglądają filmów, które mają trafić do sprzedaży. Wydanie bez cenzury? - Tylko wersja Blu Ray!Terminator - Jak można było tak potraktować jeden z najlepszych i najbardziej innowacyjnych filmów Science-Fiction lat 80-tych?! Po pierwsze brak polskich napisów (bo po co prawda? Polacy i tak wszystko łykną?! Wrong!) Polski lektor dostępny jest w wersji stereo 2.0. - Wydanie warte uwagi? - Szukajcie wersji Special Edition na dvd, która raz że zawiera mnóstwo ciekawych dodatków, to jeszcze ma o dziwo polskie napisy. Wydanie to jest już trudno dostępne, ponieważ było pierwszym wydaniem jakie ukazało się na naszym rodzimym rynku.


Wilczek (Teen Wolf) - Kolekcja - Po prostu brak mi słów. Zarówno cz I jak i II nie posiada polskich napisów!!! Tradycyjnie otrzymujemy lektora w wersji 2.0 . Dla kogo tak naprawdę tworzy się takie wydania. Czy dystrybutorzy nie rozumieją, że era kaset vhs już dawno minęła? Ludzie oczekują czegoś więcej niż filmu z polskim lektorem w dodatku w wersji 2.0.Wielka szkoda, bowiem jest to bardzo zabawna komedia. Zwłaszcza pierwsza część z Michaelem J. Foxem w roli głównej. - Wydanie warte uwagi? - Brak!


Wykidajło (ROADHOUSE) - Prawdopodobnie najlepszy film z lat 80-tych z udziałem Patricka Swayze'a. Polskie wydanie niestety jest identyczne jak w przypadku innych opisywanych przez ze mnie klasyków od Imperial Cinepix. Polski lektor w dd 2.0, napisy - brak. - Wydanie warte uwagi? - Na chwilę obecną brak.


Wyznawcy Zła (The Believers) - Ciekawy horror o dosyć mało wykorzystanym temacie - kult Santeria. Stylem przypomina nieco dzieło Wesa Cravena pt. "Wąż i Tęcza". Wydanie zawiera jedynie polskiego lektora nagranego w dd 2.0, brak napisów, w ale w zamian otrzymujemy np. napisy szwedzkie, czy hiszpańskie. Hurra! Teraz będziemy się mogli uczyć czytać w obcych językach. - Wydanie warte uwagi? - Na chwilę obecną brak.


Żyć i Umrzeć w Los Angeles - Ten film jest wręcz arcydziełem kina sensacyjno - kryminalnego lat 80-tych, jednak w naszym pięknym kraju wydanie nie posiada polskich napisów (nie rozumiem dlaczego dystrybutorzy mają taki problem z dodawaniem zwyczajnych napisów), z kolei polski lektor został nagrany niby w wersji stereo 2.0, aczkolwiek w praktyce ma się zupełnie inne odczucie. Brzmi jak nagrany z kasety VHS w wersji mono. - Wydanie warte uwagi? - Nie u nas. Ewentualnie wydanie Blu Ray z masą dodatków, jednak bez polskich napisów i lektora (Dla koneserów)

Felton Raiman

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza