niedziela, 12 czerwca 2011

"Cenzura!" (1) - ABC (nie)kupowania filmów za granicą

Witajcie po dłuższej przerwie, za którą z góry bardzo przepraszamy. Mamy nadzieję, że od tego momentu uda nam się częściej dostarczać wam ciekawych informacji na temat kultury amerykańskich lat 80-tych.
Ponadto planujemy wzbogacić bloga pod względem graficznym.
Dzisiaj prezentuję wam krótki, aczkolwiek przydatny artykuł dotyczący zagranicznych wydań filmów dvd, oraz Blu-Ray.


Ten oto artykuł powinien stać się pomocny osobom planującym zakup filmów, seriali z lat 80-tych w wersjach DVD, Blu-Ray, na terenie UK i USA.
Rzeczy o których powinniście wiedzieć.

Otóż:
Filmy w formacie dvd często są tańsze niż w Polsce, jednak BBFC jest najbardziej bezwzględną organizacją zajmującą się cenzurowaniem filmów. Mieszkańcy wysp uczuleni są na kilka rzeczy -
Po pierwsze :
- noże typu "butterfly".
Po drugie:
- nunchaku
Po trzecie :
- popisy kaskaderskie z udziałem zwierząt. Co do tego trzeciego przypadku to jest to ściśle związane z mentalnością Brytyjczyków, a w szczególności ich umiłowaniem do koni. Jak wygląda to w praniu? Otóż jeśli w filmie jest znajdzie się scena z koniem w roli głównej, który nie daj boże przewraca się (Idealnym przykładem jest końcowa bitwa w filmie Conan Barbarzyńca) Brytyjczycy uznają , iż takie sceny nie powinny być pokazywane szerszej publiczności, gdyż (śmiech) zwierzęta musiały z pewnością cierpieć podczas kręcenia poszczególnych produkcji. To dopiero absurd. Cenzorzy wycinają zazwyczaj po kilkadziesiąt sekund, przez co film wygląda często bez ładu i składu, szczególnie w scenach bitewnych (Conan Barbarzyńca i Conan Niszczyciel, oraz inne...). Najbardziej współczuję Brytyjskim fanom filmów akcji z lat 80-tych. Cenzorzy nie pozostawiają na nich suchej nitki. Zdecydowana większość filmów z Seagalem (prawie każdy z lat 90-tych), jest ocenzurowana. Dlatego uwaga! Jeśli już macie zamiar kupić brytyjskie wydanie filmu akcji z lat 80tych czy 90-tych, czytajcie uważnie informacje na okładkach. Jeśli widnieje na niej napis "Uncut Version" czy coś w tym stylu, można brać. W przeciwnym razie unikać. Na rynku UK znajduje się mnóstwo kultowych filmów, które zostały ocenzurowane. Podam kilka przykładowych tytułów: Tango i Cash, Filmy Seagala poczynając od Nico, a kończąc na Nieuchwytnym, Conan cz. I i II, Commando, Mad Max 2, Zabójcza Broń 2 (Nawet wersja Director's Cut) !!, czy np. COBRA. No cóż, zawsze uważałem, że organizacje cenzorskie działają najskuteczniej na terenie Niemiec, a tu wielkie zaskoczenie. Dlatego powtarzam jeszcze raz. Czytajcie informacje zawarte na okładkach wydań Brytyjskich.
Oczywiście zdarzają  się wyjątki. Na rynku wyspiarskim istnieją wydania filmów dvd, które nie są dostępne w USA, albo przynajmniej są bogatsze w dodatki. Skoro już mowa na temat rynku amerykańskiego, to jedyne co powinniście wiedzieć, to fakt iż każdy film nagrany jest w REGIONIE 1. W związku z tym, większość europejskich odtwarzaczy nie chwyci filmów wydanych za oceanem. Chyba, że uda wam się nabyć napęd dvd bez blokady regionalnej. Dlatego jeśli nie posiadacie takowego odtwarzacza, nie sprowadzajcie amerykańskich dvd. Pamiętajcie też, że komputerowe napędy dvd mogą zmieniać region do konkretnego wydania filmu, jednak ilość zmian jest ograniczona! Należy uważać by nie przestawić sobie swojego napędu na Region 1. Wtedy jedynym wyjściem okaże się kupno nowego odtwarzacza. Inaczej wygląda sytuacja na rynku Blu Ray. Najwyraźniej dystrybutorzy poszli po rozum do głowy i postanowili wydawać filmy w oryginalnych wersjach, bez wyciętych materiałów. (Tak samo w Polsce).Wszystkie filmy zostały ponownie wydane w wersji UNCUT i można je śmiało nabyć. Większość wydań amerykańskich jest w REGIONIE 0, czyli bez blokady regionalnej. W tym wypadku nawet bardziej opłaca się sprowadzać amerykańskie wydania Blu ray, które są nieco tańsze niż europejskie.
Mam nadzieję, że powyższa informacja dla wielu z was okaże się bardzo przydatna.

Felton Raiman

5 komentarzy:

 1. Przynajmniej "Borata" w angielskim wydaniu nie pocięli xD

  OdpowiedzUsuń
 2. KURVVA!
  KUPIŁEM W ANGLII DIE HARD 1 I 2 I NIE OGLĄDAŁEM, TYLKO POSTAWIŁEM NA PÓŁCE!!!
  MUSZĘ SPRAWDZIĆ CZY NIE POCIĘTE(ale jak jest znaczek 18 to chyba nie powinno być?)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Die hard 1 i 2 są ok. Musisz uważać na angielskie wydanie trójki. Nawet special edition jest pocięte. Podobno nowe wydanie Blu ray jest ok. Jeśli DH2 ma znaczek 18 to musi być pełne.

   Usuń
 3. 2 chyba pocięta, bo nie znalazłem sceny poderżnięcia gardła :(
  A takie ładnie wydanie, pisze "special edition"

  OdpowiedzUsuń
 4. A to spoko, może po prostu nie znalazłem.
  A 3 nie mam.
  W takim razie to wydanie świetne, dodatkowo ma napisy pl

  OdpowiedzUsuń